Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
 • szkoła1

  szkoła1

  sobota, 23, sierpień 2014 22:35
 • szkoła2

  szkoła2

  sobota, 23, sierpień 2014 22:36
 • szkoła3

  szkoła3

  sobota, 23, sierpień 2014 22:37
 • szkoła4

  szkoła4

  sobota, 23, sierpień 2014 22:37
 • szkoła5

  szkoła5

  sobota, 23, sierpień 2014 22:38
 • szkoła6

  szkoła6

  niedziela, 24, sierpień 2014 11:54
 • szkoła7

  szkoła7

  sobota, 27, wrzesień 2014 22:41

Start

Pasje naszych uczniów- Maria Piasek

Maria Piasek tańczy w Zespole Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy działającym przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gorzowie Wlkp. Swoją przygodę z zespołem rozpoczęła już 6 lat temu, w marcu 2012 roku, jako sześciolatka. Wcześniej, wielokrotnie miała okazję oglądać koncerty rodzeństwa: brata -  Jakuba, który przetańczył 10 lat i siostry Martyny, która spędziła w zespole ponad 12 lat. Marysi bardzo spodobał się jej taniec, śpiew i atmosfera w zespole.
Zespół dzieli się na 5 grup wiekowych. Każdy swoją przygodę zaczyna od grupy piątej (6 – 8 latki), w której opanowuje się podstawowe kroki, nabywa się umiejętności tańczenia w parze. Będąc w grupie czwartej, na scenie prezentuje się tzw. „zabawy wielkopolskie”, by już w kolejnej tzw. grupie trzeciej tańczyć „Kurpie Puszczy Zielonej”, Krakowiaka, tańce środkowej Lubelszczyzny i tańce kaszubskie. Następnie, ciągle rozwijając umiejętności już nabyte, do repertuaru włącza się tańce lubartowskie, orawskie i wielkopolskie. W ostatniej, tj. pierwszej grupie tańczy się oberka, tańce rzeszowskie, łowickie, śląskie, krakowiaków wschodnich i mazura. Opanowywanie kolejnych tańców, kroków, układów, pieśni wymaga od każdego aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Początkowo to 3 godziny w tygodniu, ale w grupie drugiej to już 7 intensywnych godzin zajęć w tygodniu - tańca i śpiewu. W ten sposób zespół przygotowuje się do koncertów, festiwali i konkursów tak, by za każdym razem zaprezentować się możliwie najlepiej.
Będąc w grupie trzeciej, Maria dwukrotnie uczestniczyła w obozie taneczno – koncertowym w Danii, w grupie drugiej tańczyła na XVI Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folklorystycznym w Agrigento we Włoszech, następnie na festiwalu w Hiszpanii: GALA FOLKLÓRICA INTERNACIONAL DE RONDA. W 2017 roku razem z zespołem wytańczyła pierwsze miejsce na XVIII International Music & Folk Dance Festival ’’NEOS MARMARAS CUP 2017’’ w Grecji. Corocznie na wiosnę zespół prezentuje w gorzowskim teatrze tańce i zwyczaje ludowe dla miejskich szkół, w czerwcu występuje podczas dziecięcego festiwalu tańca  na scenach w mieście, a w styczniu kolęduje w gorzowskich kościołach.
Wszystko to nie zadziałoby się, gdyby zespół nie tworzył zgranej, zaangażowanej grupy, poświęcającej działaniu mnóstwo czasu i energii. Zespół to dla uczestników  ciężka praca, ale przede wszystkim wielka radość z wspólnego koncertowania i zwykłego bycia razem. Dla Marysi zespół to pasja.

 

 

Realizowane projekty