Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
 • szkoła1

  szkoła1

  sobota, 23, sierpień 2014 22:35
 • szkoła2

  szkoła2

  sobota, 23, sierpień 2014 22:36
 • szkoła3

  szkoła3

  sobota, 23, sierpień 2014 22:37
 • szkoła4

  szkoła4

  sobota, 23, sierpień 2014 22:37
 • szkoła5

  szkoła5

  sobota, 23, sierpień 2014 22:38
 • szkoła6

  szkoła6

  niedziela, 24, sierpień 2014 11:54
 • szkoła7

  szkoła7

  sobota, 27, wrzesień 2014 22:41

Spotkanie z podróżnikiem

Niezwykła lekcja historii.

 

26 lutego 2013 roku gościem naszej szkoły był pan Łukasz Wierzbicki - redaktor, biografista, a przede wszystkim
autor książek dla dzieci i podróżnik.

W 2000 roku zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z jego podróży do Afryki. Wydał je w opatrzonej własnym wstępem książce "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", którą Ryszard Kapuściński uznał za klasykę polskiego reportażu. W książce "Afryka Kazika" przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, a w książce "Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa" opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. Powieść dla dzieci zatytułowaną "Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziw" osnuł na relacjach Jana di Piano Carpini i Benedykta Polaka z historycznej podróży do Imperium Mongolskiego odbytej w latach 1245-1247. Dalsze losy bohaterów powieści opisał w bajce"Wróżby dla Kuźmy". W 2011 roku zebrał i zredagował reportaże Haliny Korolec-Bujakowskiej z jej pionierskiej wyprawy motocyklowej do Chin z lat 1934-1936.

Dzięki staraniom pani Renaty Ostrzeniewskiej oraz finansowemu wsparciu Rady Rodziców Zespołu Szkół w Deszcznie, w spotkaniu z Autorem wzięli udział uczniowie klasy Va, V b i VI a.

Podczas spotkania autorskiego Twórcy udało się połączyć elementy wykładu, prezentacji multimedialnej, kabaretu i inscenizacji historycznej. Wszystkie te formy sprawiły, że uczestnicy spotkania z przyjemnością i ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści Pana Łukasza.

A opowiadał o niezwykłych wydarzeniach… W prezentacji „Afryki Kazika” - jednej ze swoich książek, opowiedział o autentycznych przygodach Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy przemierzył rowerem Czarny Ląd. Uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie wiadomości na temat Afryki, zdobyte choćby przy okazji omawiania lektury „W pustyni i w puszczy”. Autor książki przybliżał bowiem geografię kontynentu, nazwy geograficzne, florę i faunę miejsca. Wszystko to ilustrowane było barwnymi opowieściami oraz pięknymi zdjęciami, które można było zobaczyć na ekranie.

Jeszcze więcej wiadomości przyniosła prezentacja książki „Dziadek i niedźwiadek”, będącej nie tylko ciekawą lekturą, ale przede wszystkim niezwykle ciepłą opowieścią o niedźwiedziu - żołnierzu, wspaniałą lekcją historii i przyjaźni między światem zwierząt i ludzi…

Autor w przystępny dla dzieci sposób opisał historię małego, osieroconego niedźwiadka, który został odkupiony od właściciela przez żołnierzy, m.in. za konserwy. Niedźwiedź został wciągnięty do stanu ewidencyjnego 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Żołnierze opiekowali się nim, wspólnie spędzali czas na zabawach…Wojtek wprowadzał do kompanii wiele radości. Powodował również u walczących powrót uczuć, o których zdawało się już zapomnieli: czułości, przywiązania, posiadania na własność istoty absolutnie ufnej i oddanej, radości w śmiesznych grach i zabawach, które prowokował niedźwiedź, ale przede wszystkim dumy, że Polacy mają Wojtka, którego wszyscy wokół podziwiają. Zwierzę przebyło z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt i dotarło wraz z żołnierzami aż do Włoch. Po wojnie, miś trafił do zoo w Edynburgu, gdzie zmarł w 1963 r., w wieku 21 lat. Żołnierze uhonorowali zwierzę – w logotypie kompanii znalazła się sylwetka niedźwiedzia, dźwigającego pocisk artyleryjski.

Ta historia niezwykle poruszyła uczestników spotkania. Opowieść o niezwykłej przyjaźni zrobiła na nich ogromne wrażenie. Uczniowie długo zadawali Autorowi pytania, robili wspólne zdjęcia, pozowali też do fotografii z wielkim, pluszowym niedźwiedziem.

Dziękujemy za umożliwienie uczestnictwa w spotkaniu. Mamy nadzieję, że kolejne przyniosą młodym ludziom jeszcze więcej wiedzy i rozbudzą w nich ciekawość do otaczającego świata.

Dziękujemy również sponsorom za zakupienie do biblioteki szkolnej książek napisanych lub opracowanych przez p. Łukasza Wierzbickiego. Szczególne podziękowania składamy firmom: Bike Fach  - Profesjonalny Serwis Rowerowy (Gorzów Wlkp.) i "Farmie Wawrzyńca " z Wawrowa. 

Aleksandra Atroszko-Szlachtowicz

 

Miś na spotkanie z Wojtkiem przywędrował z Biblioteki Gminnej dzięki uprzejmości p. Kasi. Wrócił cały i zdrowy.

1.jpg

 

 

 

 

2.jpg

 

3.jpg

 

 

4.jpg

 

5.jpg

 

 

6.jpg

 

7.jpg

 

Realizowane projekty