Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
 • szkoła1

  szkoła1

  sobota, 23, sierpień 2014 22:35
 • szkoła2

  szkoła2

  sobota, 23, sierpień 2014 22:36
 • szkoła3

  szkoła3

  sobota, 23, sierpień 2014 22:37
 • szkoła4

  szkoła4

  sobota, 23, sierpień 2014 22:37
 • szkoła5

  szkoła5

  sobota, 23, sierpień 2014 22:38
 • szkoła6

  szkoła6

  niedziela, 24, sierpień 2014 11:54
 • szkoła7

  szkoła7

  sobota, 27, wrzesień 2014 22:41

Mała Akademia Jazzu

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły mają zaszczyt  uczestniczyć w cyklu zajęć, które są ewenementem na skalę europejską. Ich fenomen polega na tym, że nieprzerwanie prowadzone są od 1986r., a edukacja objęła ok. 32 tysiące uczniów.
W bieżącym roku szkolnym biorą w niej udział uczniowie klas szóstych. Gościliśmy już wielu wybitnych muzyków i teoretyków jazzu.
Jako wyjątkowe możemy uznać zajęcia, które odbyły się 5. marca. Poprowadził je pan Adam Bałdych- wybitny skrzypek jazzowy, koncertujący po całym świecie. Jest on absolwentem Małej Akademii Jazzu i jej nauczycielem. Oczarował nas  opowieściami o skrzypcach i swoich przygodach z tym instrumentem. Wypowiedź przeplatał utworami granymi na żywo, których często sam jest kompozytorem.
Śmiało można powiedzieć, że była to dla nas muzyczna uczta, a może niektórzy „połkną bakcyla jazzu na zawsze”.

1. Krótka historia
„Mała Akademia Jazzu powstała w 1985 roku  w Gdańsku, w oparciu o Północny Oddział Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. W pierwszych latach funkcjonowała w wielu miastach, głównie na Pomorzu, sięgając od Szczecina po Bydgoszcz, zahaczała nawet o Łomżę. W warunkach gospodarki rynkowej w większości ośrodków Mała Akademia Jazzu upadła. Pozostała jedynie w Gorzowie, gdzie zajęcia są prowadzone nieprzerwanie od kwietnia 1986 roku. Organizatorem MAJ w Gorzowie jest Bogusław Dziekański, dyrektor Jazz Clubu „Pod Filarami”.
2. Cele
Celem Małej Akademii Jazzu jest edukacja estetyczna dzieci i młodzieży, przygotowanie do uczestnictwa w kulturze, kształtowanie nawyków i potrzeb kulturalnych, rozwój zainteresowań, kultury osobistej,  słuchu muzycznego, poczucia rytmu, ogólnego umuzykalnienia.
Program Małej Akademii Jazzu nie jest sztywny, ewoluuje on wraz z muzyką i otaczającą rzeczywistością. Zasadniczo obejmuje on dwuletni cykl edukacji.
3. Program i zasięg działania
Od września do czerwca odbywa się średnio 238 audycji w szkołach podstawowych i gimnazjach w Gorzowie, Kostrzynie, Witnicy, Deszcznie, Różankach, Kołczynie. Studentami tej szczególnej uczelni są uczniowie piątych i szóstych klas szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich gimnazjów. Przez wszystkie lata działalności Mała Akademia Jazzu wypuściła około 32.000 dzieci i młodzieży.
4. Nauczyciele
Wykładowcami Małej Akademii Jazzu są wybitni muzycy i teoretycy jazzu. Przez lata przewinęło się przez nią grono ponad 90 najwybitniejszych jazzmanów polskiej sceny jazzowej oraz muzycy zagraniczni, m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Artur Dutkiewicz, Henryk Majewski, Bernard Maseli, Zbigniew Jakubek, Włodek Pawlik, Krzysztof Ścierański, Wojciech Pilichowski, Jarosław Śmietana, Piotr Baron, Brad Terry. Pojedyncze audycje prowadzili Freddy Cole i Hans Hartmann, Urszula Dudziak. Przez akademię przewinęły się zespoły jazzu tradycyjnego: Beale Street Band, Blues Fellows, Vistula River Brass Band. Stałymi wykładowcami od kilku lat są: Adam Bałdych, Leszek Dranicki, Marek Kazana, Piotr Lemański, Zbigniew Lewandowski, Krzysztof Puma Piasecki, Dominik Rosłon, Grzegorz Turczyński, Adam Wendt. Adam Bałdych jest rówieśnikiem MAJ – urodził się niespełna miesiąc po pierwszej audycji w Gorzowie – jej absolwentem, a od kilku lat „profesorem”.
4. Wybitni absolwenci
Nie tylko Adam Bałdych jest wychowankiem MAJ, przynoszącym jej chlubę. Dzięki Małej Akademii Jazzu wykształciło się spore grono młodych muzyków, którzy pokończyli akademie muzyczne bądź jeszcze studiują. Stworzyli Gorzowską Młodą Scenę Jazzową, w Jazz Clubie „Pod Filarami” prezentowali swoje autorskie projekty. Są to m.in. Adam Bałdych, Przemek Raminiak, Michał Wróblewski, Dawid Troczewski, Grzegorz Turczyński, Bartek Pernal, Tomek Żyrmont, Mariusz Smoliński, Michał Maculewicz, Krzysztof Kwiatkowski, Marek Konarski.  Część młodych rozjechała się po Polsce i zagranicę, ale zawsze wracają do matecznika, jakim jest dla nich klub „Pod Filarami” i każdy nowy projekt, nowy zespół chcą zaprezentować tej najbliższej, rodzimej publiczności.

 Wykorzystano informacje ze strony www.jazzfilary.pl/index.php?mod=tc&cID=69

Realizowane projekty